Advertisement

PdC Waterhawks Swim Team finishes third at Dodgeville, second at final home meet

Error message

  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 133 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to get property 'settings' of non-object in _simpleads_adgroup_settings() (line 343 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 157 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null in include() (line 24 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/templates/simpleads_ajax_call.tpl.php).

PdC swimmers (left to right) Kye Higgins, Lexton Stovey, Declan Campbell, and Ryder Dull pose after their 11-12 boys relay team finished in first place at PdC’s final home meet of the year on Wednesday, July 19. (Submitted photo)

Kye Higgins nears the finish line in the boys 11-12 year old breaststroke race as Coach Alaina Lenz (bottom) and Declan Campbell (top) cheered him on. (Submitted photo)

By Derick Kelly

 

The Prairie du Chien Waterhawks swim team continued their 2023 season on Tuesday, July 18 by traveling to Dodgeville for a triangular with Dodgeville and Mineral Point and returning with a third place finish. Team scores were - 1. Dodgeville 396, 2. Mineral Point 350, 3. Prairie du Chien 335. Earning first place finishes for the Waterhawks were:

 

Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay - 1. Jordan Sondreal, Hunter Kramer, Hunter, Porter Bode, and Nash Hubanks (2:06.66).

Girls 9-10 100 SC Meter Medley Relay - 1. Ava Stark, Bay Kimbler, Raegan McClendon, and Bronwyn Campbell (1:26.96).

Girls 15-18 200 SC Meter Medley Relay - 1. Maria Stravoplus, Chaya Blackburn, Lyla Redman, and Adalyn Blackburn (2:49.06).

Girls 9-10 25 SC Meter Freestyle - 1. Bay Kimbler (16.82).

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle -  1. Lyla Redman (35.64).

Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle -  1. Lane Henderson (35.12).

Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle - 1. Maria Stravoplus (33.62).

Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke - 1. Jordan Sondreal (26.56).

Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke - 1. Raegan McClendon (21.08).

Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly - 1. Raegan McClendon (18.13).

Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly - 1. Kye Higgins (46.19).

Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle - 1. Elouise Igou (41.52).

Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle - 1. Lyla Redman (1:27.75).

Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle - 1. Lane Henderson (1:27.38).

Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle - 1. Chaya Blackburn (1:20.82).

Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke - 1. Amory Blackburn (25.12).

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke - 1. Alayna Martin (48.52).

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke - 1. Kye Higgins (42.51).

Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke - 1. Lane Henderson (55.76).

Girls 15-18 50 SC Meter Breaststroke - 1. Chaya Blackburn (43.08).

Girls 9-10 100 SC Meter IM - 1. Raegan McClendon (1:43.95).

Boys 11-12 100 SC Meter IM - 1. Kye Higgins (1:40.78).

Girls 15-18 200 SC Meter IM - 1. Maria Stravoplus (3:29.52).

Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay - 1. Jordan Sondreal, Hunter Kramer, Porter Bode, and Nash Hubanks (1:43.51).

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay - 1. Elouise Igou, Raegan McClendon, Bay Kimbler, and Bronwyn Campbell (1:17.62).

Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay - 1. Adalyn Blackburn, Chaya Blackburn, Lyla Redman, Maria Stravoplus (2:26.14).

On Wednesday, July 19, PdC had their last home meet and earned a second place finish. Team scores were - 1. Lancaster 486, 2. Prairie du Chien 389, 3. Dodgeville 244. Earning first place finishes for the Waterhawks were:
 

Boys 8 & Under 100 Meter Medley Relay - 1. Jordan Sondreal, Brecken Reynolds, Porter Bode, and Nash Hubanks (2:03.00).

Girls 9-10 100 Meter Medley Relay - 1. Ava Stark, Bay Kimbler, Raegan McClendon, and Bronwyn Campbell (1:23.19).

Boys 11-12 200 Meter Medley Relay - Lexton Stovey, Lexton, Kye Higgins, Ryder Dull, and Declan Campbell (3:02.46).

Girls 9-10 25 Meter Free - 1. Elouise Igou (17.81).

Boys 11-12 50 Meter Free - 1. Declan Campbell (34.75).

Boys 13-14 50 Meter Free - 1. Lane Henderson (34.72).

Boys 8 & Under 25 Meter Back - 1. Jordan Sondreal (27.09).

Girls 9-10 25 Meter Back - 1. Raegan McClendon (20.69).

Boys 11-12 50 Meter Back - 1. Declan Campbell (45.91).

Girls 13-14 50 Meter Back - 1. Adalyn Blackburn (46.47).

Girls 9-10 25 Meter Fly - 1. Raegan McClendon (17.56).

Boys 13-14 50 Meter Fly - 1. Lane Henderson (52.75).

Girls 9-10 50 Meter Free - 1. Bronwyn Campbell (41.47).

Boys 11-12 100 Meter Free - 1. Declan Campbell (1:20.26).

Girls 8 & Under 25 Meter Breast - 1. Kenady Beinborn (33.83).

Boys 9-10 25 Meter Breast - 1. Amory Blackburn (24.94).

Boys 11-12 50 Meter Breast - 1. Kye Higgins (41.41).

Boys 13-14 50 Meter Breast - 1. Lane Henderson (59.25).

Girls 15-18 50 Meter Breast - 1. Chaya Blackburn (41.78).

Girls 9-10 100 Meter IM - 1. Raegan McClendon (1:40.99).

Boys 11-12 100 Meter IM - 1. Kye Higgins (1:35.76).

Boys 8 & Under 100 Meter Free Relay - 1. Jordan Sondreal, Brecken Reynolds, Porter Bode, and Nash Hubanks (1:46.25).

Girls 9-10 100 Meter Free Relay - 1. Ava Stark, Bay Kimbler, Raegan McClendon, and Bronwyn Campbell (1:16.91).

Boys 11-12 200 Meter Free Relay - 1. Kye Higgins, Lexton Stovey, Ryder Dull, Declan Campbell (2:45.94).

Rate this article: 
Average: 5 (3 votes)